Dodik je potom odlučio lično nazvati Izetbegovića, a razgovor je snimao, nakon čega ga je iskoristio kako bi dodatno dramatizirao slučaj.
Ne stišavaju se reakcije nakon što je u javnosti objavljen audio-snimak telefonskog razgovora između predsjednika SNSD-a Milorada Dodika i lidera SDA Bakira Izetbegovića. Snimak je dodatno zaoštrio već napetu političku atmosferu, budući da su dvojica političara u razgovoru razmijenila niz teških optužbi, međusobnih prozivki i oštrih poruka.
Telefonski razgovor uslijedio je nakon višednevnih javnih prepucavanja, tokom kojih su Dodik i Izetbegović razmjenjivali optužbe putem medija i javnih nastupa.
Na snimku, koji je objavio “Srpski glasnik”, čuje se kako Dodik razgovor započinje pitanjem o navodnim “prijetnjama silom”, tvrdeći da raspolaže informacijama prema kojima ga “mudžahedini žele likvidirati”. Od Izetbegovića traži odgovor na pitanje da li stoji iza takvih prijetnji.
Izetbegović odbacuje te tvrdnje, nazivajući ih “budalaštinama”, te pojašnjava da je pod upotrebom “sile” mislio isključivo na djelovanje pravosudnih institucija, za koje smatra da bi trebale zaustaviti, kako navodi, Dodikovu dugogodišnju destruktivnu politiku.
Tokom razgovora smjenjuju se optužbe o “kupovini papaka”, dodvoravanju stranim centrima moći, stanju u entitetima, te tumačenju Dejtonskog mirovnog sporazuma. Izetbegović u jednom trenutku Dodika naziva “štetočinom” koja vodi “hajdučku politiku” i nanosi štetu vlastitom narodu, dok mu Dodik uzvraća uvredom da je za Srbe on zapravo “korisni idiot” kojeg niko neće dirati.
Ono što posebno skreće pažnju u ovom audiosnimku jeste sama dinamika i ton razgovora. Pomnim slušanjem postaje jasno da se prilikom obraćanja Dodik više, prema konstrukcijama rečenica i riječi koje je koristio, obraćao svom biračkom tijelu nego samom Izetbegoviću.
Cijeli razgovor s Dodikove strane postavljen je tako da zvuči kao odbrana interesa Republike Srpske pred “sarajevskim prijetnjama”, što je provjerena matrica za političke poene kod kuće.
Sve je krenulo Izetbegovićevim gostovanjem na Federalnoj televiziji. On je tada, govoreći o političkoj krizi, izjavio da će se status Milorada Dodika na kraju morati riješiti “nekom silom”, jasno aludirajući na reakciju pravosuđa i primjenu zakona.
“Pravosuđe i međunarodna zajednica će na kraju morati primijeniti zakone i Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH. Bez vladavine zakona, koja se odnosi na svakog pojedinca, uključujući i Dodika, neće ova zemlja na zelenu granu. I ja se nadam da će to konačno i narod u RS-u shvatiti pa da će ovako, kako je otišao Orban, otići i Dodik jednog dana. Nadam se već na ovim izborima”, izjavio je tada Izetbegović.
Ova izjava je pogodila i iznervirala Dodika, koji mu je posvetio niz objava na društvenim mrežama, poručivši da se “Bakir u svom strahu ohrabrio da prijeti”. Dodik je potom odlučio lično nazvati Izetbegovića, a taj razgovor je planski snimao kako bi mogao dodatno pokušao dramatizirati slučaj.
Nakon svega oglasio se i predsjednik PDP-a RS Igor Crnadak.
-Odslušao sam ovih 7 mučnih minuta. Samo mi je jedno pitanje na umu: Koliko mladih ljudi je, nakon što su čuli ovu dvojicu, počelo pakovati kofere? Mir, stabilnost, budućnost, veće plate, bolji život, ekonomiju..ni da spomenu, poručio je Crnadak.






