Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi razgovarao je u ponedjeljak telefonom sa saudijskim kolegom Faisalom bin Farhanom, pri čemu je pohvalio angažman Saudijske Arabije u diplomatskim inicijativama usmjerenim na smirivanje regionalnih tenzija i jačanje sigurnosti.
Ministar vanjskih poslova Irana Abbas Araghchi i njegov saudijski kolega Faisal bin Farhan Al Saud razgovarali su o najnovijem razvoju događaja u vezi s memorandumom o razumijevanju (MoU) postignutim između Teherana i Washingtona o okončanju rata.
U telefonskom razgovoru s Faisalom bin Farhanom u ponedjeljak, Araghchi je pohvalio ulogu Saudijske Arabije u tekućem diplomatskom procesu usmjerenom na okončanje američko-izraelskog nametnutog rata Iranu i jačanje regionalne stabilnosti i sigurnosti.
Obavještavajući saudijskog kolegu o sadržaju sporazuma, visoki iranski diplomata također se osvrnuo na odgovornost Sjedinjenih Država za pravilnu provedbu klauzula Memoranduma o razumijevanju, uključujući potpuni prekid izraelske agresije protiv Libana.
I Araghchi i Faisal bin Farhan također su naglasili potrebu za nastavkom bliskih konsultacija i diplomatske saradnje između Teherana i Rijada u vezi s regionalnim razvojem događaja, kao i napore za uspostavljanje mira u regiji.
Teheran i Washington su u nedjelju navečer objavili da su finalizirali tekst Memoranduma o razumijevanju o okončanju rata, u okviru procesa koji je pokrenut nakon primirja postignutog uz posredovanje Pakistana u aprilu.
Memorandum o razumijevanju, koji bi trebao biti službeno potpisan u petak u Švicarskoj, donosi trenutačni i trajni prekid vojne agresije na svim frontama, uključujući Libanon, te prekida američku pomorsku blokadu.






